Karpacz i jego okolice to wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Oczywiście góry to obowiązkowy punkt programu, ale znajdzie się tu coś także i dla fanów zwiedzania oraz historii.

Śnieżka
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów – ma 1603 m n.p.m. Od dawna intrygowała ludzi, a pierwszego wejścia na szczyt dokonano prawdopodobnie już w XV wieku. Przez większą część roku panują tu surowe, zbliżone nawet do polarnych warunki. Pada tu deszcz, śnieg, wieją porywiste wiatry, a charakterystycznym zjawiskiem jest utrzymująca się niemal cały rok mgła. Kiedy jednak jest dobra widoczność, szczyt Śnieżki staje się rewelacyjnym punktem widokowym. Można sięgnąć wzrokiem nawet na 200 km.

Świątynia Wang
Mało jest osób, które nie słyszałyby o tej osobliwości. Unikatowa, zabytkowa norweska świątynia z XII wieku w Polsce? Pierwotnie znajdowała się rzeczywiście w Norwegii, w miejscowości Vang. Z czasem kościół stał się zbyt mały dla miejscowej ludności, a koszty naprawy były tak wysokie, że postanowiono go sprzedać. Zakupił go norweski malarz na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i pierwotnie miał stanąć na na Wyspie Pawiej, jednak ostatecznie został podarowany Karpaczowi. Od 1844 roku wciąż służy ewangelikom.

Zapora na Łomnicy i Dziki Wodospad
Łomnica jest bardzo zdradliwą i dziką rzeką. Z tego względu jeszcze w XX wieku podjęto próby uregulowania jej biegu i wynikiem tych działań jest wspomniana zapora. Utworzyła niewielkie zaporowe jezioro, a woda spadająca kaskadami tworzy malowniczy widok. Co warto zauważyć, system zapór przetrwał nawet powódź w 1997 roku i do dziś chroni Karpacz przed nieobliczalną rzeką. Dziki Wodospad to kamienna zapora wybudowana w tym samym czasie, co wyżej wspomniana. Spiętrzone wody rzeki utworzyły wodospad, który wygląda niezwykle efektownie.

Muzeum Zabawek
Na koniec atrakcja dla całej rodziny. W Muzeum prezentowana jest kolekcja zabawek z całego świata. Były one własnością mima Henryka Tomaszewskiego, który z każdego odwiedzonego miejsca przywoził zabawkę. Można tu zobaczyć lalki ustawione tak, jak gdyby odtwarzały sceny znane nam z życia.